Archiv aktualit

Přednáška "Jak se dělá evoluce"

29. 11. 2020

Přednáška Prof. RNDr. Jan Zrzavého, CSc. na téma Rekonstrukce fosilních organismů - co o nich ve skutečnosti víme? jako připomínka 220. výročí narození J. Barranda, jednoho ze zakladatelů moderní paleontologie. Pořádá Muzeum Českého krasu Beroun.


Info/akční stánek Barrandien

29. 11. 2020

Pro dospělé a starší děti máme připraveny nové vědomostní, „sportovní“ hru Nakrm trilobita a několik poznávacích soutěží. Nejmladší návštěvníci mohou dát průchod své fantazii s paleoomalovánkami nebo si vyzkoušet svojí představivost nad skládačkou modelů dávných obyvatel pravěkých moří nebo nás  zkusit porazit v rychlém barrandienském pexesu.

Za každou hru či soutěž získá návštěvník speciální „mince“ – trilobitcoiny a za ty si bude moct vybrat odměnu – pohlednice, 3D modely zkamenělin, skládačky zkamenělin, pexesa, publikace i další.

Na stánku najdou návštěvníci kromě her a soutěží i řadu informací o krajině, kde se nacházejí. Rádi vám podrobně představíme nejnovější knížku Stezkami Barrandienu 2 a ukážeme přímo na místě, jak vypadá její digitální nadstavba, tedy obsah, který zpřístupní některá místa tak, jak je člověk sám vidět nemůže.


Acháty a křemeny - krása skrytá v kamenech

29. 11. 2020

Příroda je mocná čarodějka, která dokáže vytvářet nefalšovaná umělecká díla. Přesvědčí vás o tom ty nejlepší kusy krásných polodrahokamů, které se podařilo ve spolupráci se soukromými badateli shromáždit. Chybět nebudou velkoformátové fotografie, model sopky a videa, která ukáží vznik, sběr a opracování achátů. Vstup zdarma.


Dubnové akce s geologem Muzea Českého krasu v Berouně

29. 11. 2020

MČK Beroun pořádá v dubnu tři zajímavé akce s geologickou tematikou: Komentovanou vycházku Ke kameni kámen - kameny v berounských památkách, geologickou vycházku "Za domy" Zdice a geologickou exkurzi do Koněprus. Podrobnosti v dubnovém programu muzea.


Vycházka do lomu Kosov

29. 11. 2020
Poznáme podivuhodné graptolity, četné mlže, největší predátory prvohorních moří – hlavonožce a jistě také trilobity. Lom Kosov si projdeme od etáže s jezírkem do nejvyššího patra.

Vycházka Zkamenělé Řeporyje

29. 11. 2020
Projdeme se po dně chladného ordovického moře a tropického silurského moře. Navštívíme čtyři naleziště: Požáry, Placatou skálu, Mušlovku a Lobolitovou stráň. Poznáme jeden méně obvyklý vědní obor – ichtiologii  a zahrajeme si na pravěké detektivy.

Otevírání lokalit – za zkamenělinami do Ráje ortocerů

29. 11. 2020

Během exkurze poznáme jedno staré, dnes již zaniklé řemeslo, najdeme celou škálu pravěkých živočichů – od hlavonožců, přes mlže, ramenonožce a jistě také trilobity. Poznáme také různé barvy a druhy vápence, břidlice, kalcit a jistě najdeme i nějakou tu záhnědu. A třeba nás v lomu překvapí i něco dalšího …


Průvodce Stezkami Barrandienu 2

29. 11. 2020

Pro nadcházející jarní sezonu připravila Agentura Koniklec již druhé vydání oblíbeného průvodce Stezkami Barrandienu 2. Z jedenácti tras vedoucích po méně známých i známějších místech krajiny Českého krasu a okolí si zcela jistě vyberete tu vaší. Průvodce najdete na  našich webovkách. Nejpozději poslední týden v dubnu bude průvodce k dispozici také na 14 „hotspotech“ přímo v terénu. Zde také můžete dostat razítko do hrací karty. Průvodce a k tomu i skvělé tričko z limitované edice můžete vyhrát, pokud budete úspěšní v jarní soutěži.  S průvodcem to bude hračka. A pokud nevyhrajete, berte to s nadhledem a vyrazte pěšky nebo na kole do blízké přírody. Uděláte tím něco pro sebe a naší planetě ušetříte velkou dávku uhlíku ze spáleného benzínu.


Geologická vycházka do Králova Dvora

29. 11. 2020

Procházka po dně dávného ledového moře s objevováním vrstev z období velkého vymírání v době ledové. Účastníci se dotknou lávy z podmořské sopky a poznají i další zajímavé kameny. Kdo bude mít štěstí, odnese si domů kromě kousku lávy také nějakou zkamenělinku.


Den s geologem Muzea Českého krasu v Berouně

29. 11. 2020
Celý den s geologem pro děti s doprovodem i dospělé | pro velký zájem přidán další termín 29.9.2018 od 9:00, předchozí rezervace nutná. Geopark Barrandien, Muzeum Českého krasu, Koněpruské jeskyně, okolí Koněprus Celodenní program s muzejním geologem s hádankami a úkoly pro děti i dospělé o kamenech i zkamenělinách v muzeu, v geoparku, v jeskyni i na nalezišti zkamenělin. Každý si bude moci najít svoji vlastní zkamenělinu a odnést si ji na památku domů.