Archiv aktualit

Vycházka do lomu Kosov

19. 9. 2019
Poznáme podivuhodné graptolity, četné mlže, největší predátory prvohorních moří – hlavonožce a jistě také trilobity. Lom Kosov si projdeme od etáže s jezírkem do nejvyššího patra.

Vycházka Zkamenělé Řeporyje

19. 9. 2019
Projdeme se po dně chladného ordovického moře a tropického silurského moře. Navštívíme čtyři naleziště: Požáry, Placatou skálu, Mušlovku a Lobolitovou stráň. Poznáme jeden méně obvyklý vědní obor – ichtiologii  a zahrajeme si na pravěké detektivy.

Otevírání lokalit – za zkamenělinami do Ráje ortocerů

19. 9. 2019

Během exkurze poznáme jedno staré, dnes již zaniklé řemeslo, najdeme celou škálu pravěkých živočichů – od hlavonožců, přes mlže, ramenonožce a jistě také trilobity. Poznáme také různé barvy a druhy vápence, břidlice, kalcit a jistě najdeme i nějakou tu záhnědu. A třeba nás v lomu překvapí i něco dalšího …


Průvodce Stezkami Barrandienu 2

19. 9. 2019

Pro nadcházející jarní sezonu připravila Agentura Koniklec již druhé vydání oblíbeného průvodce Stezkami Barrandienu 2. Z jedenácti tras vedoucích po méně známých i známějších místech krajiny Českého krasu a okolí si zcela jistě vyberete tu vaší. Průvodce najdete na  našich webovkách. Nejpozději poslední týden v dubnu bude průvodce k dispozici také na 14 „hotspotech“ přímo v terénu. Zde také můžete dostat razítko do hrací karty. Průvodce a k tomu i skvělé tričko z limitované edice můžete vyhrát, pokud budete úspěšní v jarní soutěži.  S průvodcem to bude hračka. A pokud nevyhrajete, berte to s nadhledem a vyrazte pěšky nebo na kole do blízké přírody. Uděláte tím něco pro sebe a naší planetě ušetříte velkou dávku uhlíku ze spáleného benzínu.


Geologická vycházka do Králova Dvora

19. 9. 2019

Procházka po dně dávného ledového moře s objevováním vrstev z období velkého vymírání v době ledové. Účastníci se dotknou lávy z podmořské sopky a poznají i další zajímavé kameny. Kdo bude mít štěstí, odnese si domů kromě kousku lávy také nějakou zkamenělinku.


Den s geologem Muzea Českého krasu v Berouně

19. 9. 2019
Celý den s geologem pro děti s doprovodem i dospělé | pro velký zájem přidán další termín 29.9.2018 od 9:00, předchozí rezervace nutná. Geopark Barrandien, Muzeum Českého krasu, Koněpruské jeskyně, okolí Koněprus Celodenní program s muzejním geologem s hádankami a úkoly pro děti i dospělé o kamenech i zkamenělinách v muzeu, v geoparku, v jeskyni i na nalezišti zkamenělin. Každý si bude moci najít svoji vlastní zkamenělinu a odnést si ji na památku domů.

Paleontologická vycházka "V ráji ortocerů"

19. 9. 2019

Podrobnosti v pozvánce.

Sraz v sobotu 22. září 2018 v 10.00 u zastávky autobusu č. 120 u nádraží v Radotíně.

Akce se koná za podpory Hlavního města Prahy.Vycházka Královým Dvorem

19. 9. 2019
Podrobnosti o akci na stránkách muzea.
Sraz 16. 9. 2018 v 15:00 u Zahořanského stratotypu, za tělocvičnou základní školy v Králově Dvoře (u ulice Jungmannova) 
GPS: 49.9483N, 14.0304E
Vstupné: Plné 10,- Kč; Snížené: 5,- Kč; Rodinné: 20,- Kč

Celodenní program s geologem u Koněprus

19. 9. 2019

Muzeum Českého krasu v Berouně nově zpřístupnilo a přizpůsobilo pro veřejnost celodenní program s muzejním geologem, jehož obdoba byla dosud nabízena jen pro školy či větší objednané skupiny. Program proběhne zčásti v berounském muzeu a zčásti v terénu u Koněpruských jeskyní, kde se budou mimo jiné sbírat zkameněliny ve starém lomu u jeskyní (v časovém plánu je pamatováno i na možnost zúčastnit se i s geologem návštěvy jeskyní).

Tato akce je primárně cílena pro rodiny s dětmi či laické zájemce o neživou přírodu - máme připraveny zjednodušené hádanky či úkoly vhodné pro děti. Termíny tohoto programu jsou uvedeny v samostatném plakátku k této akci, který rovněž přikládám, nebo jsou dostupné i na webu: http://muzeum-beroun.cz/07/2018/den-koneprusy/

Na tento program s geologem je třeba se předem přihlásit - především za účelem zajištění kvality programu je kapacita míst na této akci omezená.


Českým krasem za Hagenem - oslava Evropského dne chráněných území 2018

19. 9. 2019

AOPK ČR, RP Střední Čechy - Správa CHKO Český kras ve spolupráci s Muzeem Českého krasu a dalšími připravili tradiční 12 km dlouhou, pro tento účel připravenou, jednodenní naučnou stezku. Muzeum Českého krasu nabídne stanoviště s prezentací geologie v lomu Na chlumu. Přidejte se k akci „Českým krasem za Hagenem - oslava Evropského dne chráněných území 2018“ 26. května 2018. Prezence účastníků bude u pošty v Karlštejně od 8:30 do 11 hod.