Archiv aktualit

Podzimní geologická vycházka Všenory

18. 3. 2019
Letošní podzimní geologická vycházka se bude konat v sobotu 14. 10. Půjdeme se podívat na horniny odkryté v údolí Švarcavy mezi Třebotovem a Černošicemi. Sejdeme se na autobusové zastávce "Třebotov" v 10:00; autobus č. 313 odjíždí na místo srazu ze zastávky "Nádraží Radotín" v 9:43. Vycházku ukončíme u vlakové zastávky v Černošicích po asi 6 km chůze zhruba kolem třetí hodiny odpoledne. Na setkání se těší Filip Stehlík, průvodce. Více informací o akci: Alena Sahánková, Všenorská knihovna. 3D pohled na území, ve kterém se budeme pohybovat: Třebotov – Solopisky – Černošice. 

Evropské minerální dny

18. 3. 2019

Velkolom Čertovy schody, Vápenka Čertovy schody a Muzeum Českého krasu v Berouně připravují v rámci akce Evropské minerální dny (22. – 24. 9. 2017) na sobotu 23. září 2017 již tradiční exkurzi do aktivních vápencových lomů Velkolomu Čertovy schody s prohlídkou rekultivace po ukončení těžby. Na atraktivní akci je omezen počet účastníků, podrobnosti o exkurzi a rezervaci jsou zde.


Odpoledne s netopýry

18. 3. 2019

Muzeum Českého krasu v Berouně srdečně zve do venkovní expozice, kde se 25. 8. od 15 hodin uskuteční odpoledne s netopýry. Akce je součástí "Mezinárodní noci pro netopýry". Návštěvníci se budou moci setkat doslova tváří v tvář s tajemnými létajícími savci. Podrobnosti jsou na stránkách muzea.


Letní akce v Muzeu Českého krasu v Berouně

18. 3. 2019

Muzeum Českého krasu v Berouně pořádá o letních prázdninách 2017 řadu akcí: „Bubnování v geoparku Barrandien“ či „Den s paleontologem“ čekají opakovaně na návštěvníky v příjemném prostředí geoparku. Pro děti muzeum připravilo „Hrátky za muzejními vrátky“, které se o prázdninách uskuteční čtyřikrát. Každoročně se také muzeum zapojuje do akce „Mezinárodní noc pro netopýry“, která se v Berouně uskuteční 25. 8. 2017.


Výstavy v Muzeu Českého krasu a v Domově seniorů TGM

18. 3. 2019

V červnu začínají dvě zajímavé výstavy odkazující ke krajině a příběhům Českého krasu.

Výstava „Berounka divoká i romantická” v Domově seniorů TGM v Berouně přiblíží řeku zejména v její divočejší podobě očima fotografů. Vystavovat budou mimo jiné členové známého spolku Berounských fotoriků a Fotoklubu Beroun. Podrobnosti zde.

Výstava "Tajemství Zlatého koně" v Muzeu Českého krasu v Berouně bude zahájena vernisáží 22. 6. 2017. Výstava je vytvořena ve spolupráci s Českou Speleologickou Společností a její téma bude právě spolupráce Káji Saudka a ČSS. Podrobnosti na stránkách muzea.

Týden geoparků 2017

18. 3. 2019

Od 20. 5. do 4. 6. probíhají v celé ČR akce k Týdnu geoparků. Kompletní přehled všech akcí uvidíte na www.geoparky.eu. Novinky můžete sledovat též na facebooková stránce kampaně.


Exkurze "Zkamenělé moře u Koněprus"

18. 3. 2019

Muzeum Českého krasu, p. o. zve na tradiční geologickou exkurzi vedenou geologem muzea Štěpánem Rakem. Exkurze je zaměřena na sběr zkamenělin na pravěkém útesu v okolí Koněpruských jeskyní.


Zkameněliny z Barrandienu odhalují tajemství trilobitů

18. 3. 2019

Barrandien představuje jednu z největších studnic našich znalostí o prvohorním světě. Přestože paleontologický výzkum na tomto území sahá až do hloubi 19. století, místní bohatá naleziště mají stále co nabídnout. Dokazuje to i výzkum Lukáše Laibla z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, který spolu s kolegy ze stejného pracoviště a ze Španělska zdokumentoval nové, dosud nevídané, detaily o larvách trilobitů, jejich vývoji a odlišnostech tohoto vývoje v různě položených oblastech.


Exkurze za geologickými zajímavostmi Sv. Jana pod Skalou

18. 3. 2019

První jarní geologicko-paleontologická exkurze povede účastníky z Vráže přes Sv. Jana pod Skalou podél Kačáku přes Hostim do Srbska. Sraz je v neděli 5. 3. na autobusovém nádraží Praha - Zličín u autobusu do Vráže (odj. 9.35). Více v pozvánce.


Fotovycházka zimním geoparkem s Berounskými fotoriky

18. 3. 2019

Vycházka pro všechny fotografické nadšence, kteří se chtějí přiučit od profesionálů. V předvánočním čase, když opadá listí, ale krajinu ještě nepokryje sníh, můžeme obdivovat odkryté skalní výchozy a vůbec reliéf krajiny v zajímavém zimním aspektu. Podrobnosti v pozvánce.

Fotovycházku zimním geoparkem vede člen renomované skupiny fotografů Berounští fotorici Jiří Semrád. Rozhovor s tímto známým berounským fotografem najdete v Berounském deníku či Berounském kurýru.